Vaciblerden bazıları

 

 

 

Sohbet
M. Ali Demirbaş
mehmetali.demirbas@tg.com.tr
04 Mart 2011 Cuma
Vaciblerden bazıları
 

Sual: Vacib ne demektir, vacibler nelerdir?
CEVAP: Vacib, yapılması farz gibi kesin olan, fakat Kur’an-ı kerimdeki delili farz kadar açık olmayan emirlere denir. Vacibin hükmü farz gibidir. Vacibi terk etmek, tahrimen mekruhtur. İbadetlerdeki vaciblerden bazıları şunlardır:
1- Adağı yerine getirmek, 2- Başlanan nafile namazı tamamlamak, 3- Vitri kılmak ve kunut duasını okumak, 4- Namazda bir farzdan bir farza geçmek, mesela kıyamdan rükûa giderken ve secdeden kıyama kalkarken geçişi geciktirmemek, 5- Esselamü aleyküm ve rahmetullah diyerek namazdan çıkmak, 6- Farzların iki rekâtında ve diğe r namazların her rekâtında Fatiha okumak, 7-Fasid olan yani bozulan sünnet ve nafile namazları iade etmek, 8- İlk iki rekâtta Fatiha okumak, 9-Fatiha’yı zamm-ı sureden önce okumak, 10- Namazda son oturuşta Ettehıyyatü’yü okumak, 11- Namazda birinci oturuşta oturmak ve Ettehıyyatü’yü okuyunca beklemeyip kalkmak, 12- Bayram namazlarını kılmak ve kurban bayramında, Arefe günü sabah namazından, dördüncü günün ikindi namazına kadar, farzlardan sonra teşrik tekbirini okumak, 13- Cemaatle kılınan namazda imama tâbi olmak, 14- Namazda zamm-ı sure okumak, 15- Nisaba malik olan için fıtra vermek ve kurban kesmek, 16- Rükûda üç kere Sübhanallah diyecek kadar durmak, 17- Rükûdan kıyama doğrulunca ve iki secde arasında doğrulup oturunca, bir kere Sübhanallah diyecek kadar durmak, 18- Gerektiğinde secde-i sehv yapmak, 19- Secdeleri birbiri arkasından yapmak, 20- Sesli okunacak yerde sesli, sessiz okunacak yerde sessiz okumak, 21- Tadil-i erkâna riayet etmek, 22- Tahrimen mekruhu terk etmek, 23- Tilavet secdesi yapmak.

GUSLEDERKEN
Sual: Guslederken konuşmak sakıncalı mıdır?
CEVAP: Guslederken konuşmamak sünnettir. İhtiyaç yokken konuşmamalıdır.

CÜNÜBÜN YİYİP İÇMESİ
Sual: Cünüp olanın, elini ve ağzını yıkamadan yiyip içmesi caiz midir?
CEVAP: Tenzihen mekruhtur. Yıkadıktan sonra yiyip içmesi mekruh olmaz, fakat mecbur kalmadıkça cünüpken yiyip içmemelidir.

ÖLÜMÜN FAYDASI
Sual: S. Ebediyye’de, (Kâfirlere de ölüm faydalıdır) deniyor. Kâfire ölümün ne faydası olur ki?
CEVAP: Kâfir, yaşadığı müddetçe küfrüne devam eder, her aldığı nefes de azabını arttırır. Ölüm, kâfirin küfrünün devam etmesine ve azabının artmasına mani olur. 90 yıl yaşamış bir kâfirle 40 yıl yaşamış kâfirin küfrü ve azabı eşit olmaz.

> Tel: 0 212 - 454 38 20 www.dinimizislam.com - www.mehmetalidemirbas.com

http://www.turkiyegazetesi.com/makaledetay.aspx?id=482259

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !